Almanya’da bile rekor kıran recep ivedik ve ilginç bilgiler

Almanya’da bile rekorlar kıran türk filmi Recep ivedik nasıl türkiye’nin en çok izlenen filmi oldu?

Recep İvedik bundan neredeyse 12 yıl önce yani 22 Şubat 2008’de Şahan Gökbakar’ın tv skeçlerinden birinin sinemaya uyarlanmasıyla ortaya çıkmış bir sinema filmidir ve ilk filmiyle adeta o zamana kadar ki türk filmlerine darbe yaparak gişe liderliğini ele almıştır.

Şahan Gökbakar tarafından senaryosu yazılan ve kardeşi Togan Gökbakar tarafından yönetilen Recep ivedik toplumun içinden olan ve aslında hepimizin tanıdığı bir karakterin çeşitli maceralarını anlatıyor. Recep’in hikayelerinin derlendiği Recep İvedik serisi bazı kitleler tarafından kıyaslanmasından hazzedilmese de tıpkı Kemal Sunal filmleri gibi toplumuzun çoğunun gönlünde taht kurmuş ve milyonlarca kişiyi sinema salonlarına çekmeyi başarmıştır.

Öyle ki 2008 yılında çekilen ilk Recep İvedik filmi tam tamına 4.301.693 seyirci tarafından izlenerek kırılması zor bir rekora imza atmıştır ve tam bir yıl sonra gösterime giren Recep İvedik 2 ile tam 4.333.144 izlenme elde ederek kendi rekorunu kırmış ve uzun yıllar bu rekoru kimseye kaptırmamıştır.

2012 ve 2013 yıllarında çekilen Fetih 1453 ile Düğün Dernek adlı filmler bir süre rekoru ellerinde bulundursalarda Recep İvedik 4 ve Recep İvedik 5 filmleri 7 milyonun üzerinde bir izlenme elde ederek yeni bir rekor kırmış ve 2019 itibariyle halen bu rekorları elinde bulundurmaktadır.

Peki Recep İvedik serisini bu kadar çok izlenilebilir kılan şey nedir diye soracak olursanız bu sorunun net bir cevabını henüz kimse bilmiyor ama taklitlerinin asla aslına yetişmediği açıktır. İzleyen herkesin kendinden, etrafından, komşusundan parçalar bulduğu Recep İvedik serisi samimiyetinden ötürü bu kadar büyük bir hayran kitlesi yaratmış olabilir.

2008 yılında ilk recep ivedik’le tanışan ve sinemaya giden kitlenin 10-15 yaş aralığında olduğunu varsayarsak bugün o kitle 20-25 yaş arasında. Sinema salonlarını en çok dolduran kitle de bu kitle olduğuna göre Recep İvedik serileri yeni rekorlar kırmaya devam edecek diyebilmek için kahin olmaya gerek yok.

Bakalım Şahan Gökbakar 2019 yılı içerisinde vizyona girmesi beklenen Recep İvedik 6 filmi ile  Türkiye’nin ilk 10 milyon izleyici rekorunu kırabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir