Enfas sos ketçap ve enfes bilgiler

Ketçap’ın ortaya çıkışı çok uzun yıllar önceye dayanıyor işte size enfes bilgiler

Ana maddesi baharat katılmış domates olarak bildiğimiz İngiliz sosu ketçap aslında domates, acı biber, şeker ve baharatlardan yapılan bir sostur. Zaman zaman soğan, kereviz ve diğer sebzeler de eklenir içine.

1690 yılında Çin’de salamura balık ve baharatla (sos) yapılan ve içinde domates bulunmayan karışım  günümüzdeki Ketçap’ın kökenini oluştururken, ilk adıyla Koe-chiap veya Ke-chiap olarak bilinmiştir. 18. yüzyılda oldukça ünlenen bu balık soslu karışım Malezya’ya kadar yayılmış ve Kechap adını almıştır. Malay Yarımadası’na hızla yayılıp özellikle Singapur’a ulaşan ketçap, burada “Ketçap” adını almış ve İngiliz yerleşimciler için önemli olmuştur.

Hatta hemen sonrasında İngiltere’ye yayılmış ve bu da İngiliz tüccarlar sayesinde olmuştur. Salamura balık, istiridye ve baharatların karışımıyla yapılan Ketçap’ın birçok varyasyonları yapılmış, fakat domatesli olanı çok uzun zaman sonra yapılmıştır. 

İngiltere’deki büyük aşçılar, Çin’deki sosların-baharatların çoğunu bulamadıklarından dolayı Ketçap’a başta mantar eklemişler, bunun devamında da mantarın yerine başka malzemeler kullanmışlardır.

Bugün hala İngiltere’de mantarlı ketçap (seçenek olarak) satılırken limonlu, cevizli, üzümlü, yabanmersinli, ançüezli ketçaplar da zamanın popüler ketçap türleri arasında olmuştur.

1801 yılında Sandy Addison, Amerikan bir yemek kitabında evde ketçap yapımı tarifini vermiş ve domateslerin iki saat boyunca haşlanmasını yazmıştır. Domatesli ketçap bu şekilde duyulmasa da, ketçabın yazılı tarihi için önemli olmuştur. 1812 yılında James Mease isimli bir yazar da domatesli bir tarif yayınlamıştır.

Fakat ketçabın çıkış noktası 19. yüzyılda  Mary Randolph (Amerikalı temizlik ve yemek kitabı yazarı) sayesinde olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir