Hayvanlara dair inanılmaz bilgiler

İnsanlar ile hayvanlar arasındaki farkları öğrendiğinizde ufkunuz genişleyecek ve çok şaşıracaksınız işte size bazı farklar

İnsanların bazen aptalca davranışlarından rahatsızlık duyduğumuz doğrudur ve haksız olmalarına rağmen haklı paylar çıkardıklarını da biliyoruz. Bu hayvanlarda olmayan bir özelliktir mesela.

İnsanlar uyurgezerliğe meyilli olan tek primatlardır. Şimdiye kadar, bu olgu insanlar arasında oldukça yaygın olmasına rağmen, bu grubun diğer üyelerinin uyurgezerlik yaşadığı tek bir vaka olmamıştır.

Bir insanın bir diğer eşsiz özelliği ise gülümseyerek neşesini ifade etmesidir.Bu neredeyse tamamen insana özgüdür. Diğer hayvanların çoğunda dişlerin gösterilmesi tamamen farklı bir şey anlamına gelebilir. Mesela “benden uzak dur” yoksa seni ısıracağım gibi.

Parmakları büzüşmesin diye su ile uzun süreli temastan kaçınan tek canlı türü insandır ama bu insanı düşünebilen tek hayvan yapmaktan alıkoymuyor tabi

İnsanlar gözbebekleriyle ve gözlerinin beyaz kısmıyla kendilerini açıkça ifade eden tek canlıdırlar. Bilim adamları sklera adı verilen gözün beyaz kısımlarının muhtemelen insanlarda daha belirgin olduğunu, çünkü sözel olmayan iletişim için gözleri daha sık kullandıklarını söylüyorlar.

İnsanlar diğer primatlara kıyasla çok daha akıllıca davranarak ellerine aldıkları çeşitli nesneleri fırlatabiliyorlar. Bir insanın ellerinin şekli, bu mangadaki diğer üyelerinkilerle aynı olmasına rağmen, taşları diğerlerinden çok daha doğru bir şekilde tutarak fırlatabiliyor.

Bilim adamları, bu yeteneğin, atalarımızdan bize uzun zamandır süren bir evrimin sonucu olarak kaldığını ve onların bunu yiyecek avlamak zorunda kaldıklarından kullandıklarını düşünüyorlar. Bundan sonra bir şempanze ile karşılaştığınızda övünecek bir şeyiniz olacak.

İnsanlar doğası gereği diğer hayvanlardan çok daha özgecildir. Bu konudaki çalışmalardan biri, çoğu primatın işbirliğine rağmen, bunu yalnızca belirli bir hedefe ulaşmak için mesela avlanmak için yaptıklarını göstermiştir. Bununla birlikte, yalnızca insanlar bu şekilde doğal bir özelliğe sahiptirler – başkalarına yardım etmek için, hatta bunun için bir şeyler elde etme umutları veya beklentileri olmadan bile.

İnsanlar diğer primatlardan daha az uyurlar. Ancak uykumuzun kalitesi çok daha yüksektir. Bilim adamları uzak atalarımızdan diğer hayvanlara kıyasla daha derin bir uyku miras aldığımıza inanıyorlar.

Sanat eserlerinin yaratılması insanın eşsiz bir özelliğidir. Bir şempanzenin eline çekiç tutuşturursanız ne yapabileceğini hayal etmek istemeyebilirsiniz mesela.

Hayvanlarda, bazı psikiyatrik belirtiler bazen gözlemlenebilir. Bununla birlikte, genetik özelliklerden dolayı, sadece insanlar psikozdan muzdaripken, dünyevi canlıların geri kalanı kesinlikle şizofreniye tabi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir