Kondomlar ile ilgili harikulade bilgiler

Kondomlar belki de nüfus patlaması yaşamamamızın en büyük sebebidir peki kondomların tarihini biliyor musunuz?

Antik dönemde gebelik önleme amacıyla bazı yöntemler geliştirildiği bilinirken Mısır, Yunan ve Roma’da gebeliğin kadınlarca önlendiği bilinmektedir. 15. yüzyılda Asya’da penisin sadece baş kısmını örten prezervatifler görülmüştür.

 Bu yöntemin doğum sebebiyle ve sadece üst sınıflar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Japonya’da kaplumbağa kabuğu ve hayvan boynuzundan yapılan, Çin’de ise zeytinyağla ıslatılmış ipek kağıt ve kuzu bağırsağından yapılan prezervatifler yapılmıştır.

Tahmini olarak 1300’lü yılların ortasında ise Mısırlı erkeklerin cinsel organlarına süslü kılıflar taktığı bilinirken, bunlar prezervatifin daha gösterişsel bir şey olduğuna dikkat çekmiştir. 16. yüzyılda tıp tarihinde prezervatife değinen ilk kişi İtalyan anatomist Gabriele Falloppio olmuştur.

 1490’da Avrupa’yı kasıp kavuran frengiyle (sifiliz) mücadele edebilmek için prezervatif tezini ortaya atmıştır. Penis başını kaplayacak büyüklükteki keten kılıfları kurdele ile tasarlayan Falloppi, bu kılıfları kimyasal bir çözeltiyle ıslatmış ve kullanmadan önce kuruması gerektiğini açıklamıştır. Bu -keten kılıf- deneysel buluş, frengiyle mücadelede önerilip milyonlarca insanın ölümden kurtulabileceği yönündeki ilk yazılı belge olmuştur.

 Bu buluş sonrası hastalıktan korunmak amacıyla penis örtüleri/ kılıfları kullanımı Avrupa’da yayılmış ve bağırsaktan prezervatif yapıldığı görülmüştür. Aynı dönem bir takım katolik ilahiyatçılar tarafından ahlaksızlıkla suçlamalara hedef olan  prezervatif, 1666 yılında Doğum Komisyonu oranına göre doğumlarda düşüş olduğunu sunmuş ve bu konudaki ilk yazılı belge olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir