Portakal ile ilgili ilginç bilgiler

Yüzyıllar boyunca Portakal üretimini Portekiz’in üstlenmesinden dolayı, Akdeniz dillerindeki Portugal (Portekiz) kelimesi meyvenin bilinen adını almasına sebep olmuştur.

Portakal, Citrus Sinensis adıyla bilinmekte olup eski çağlardan günümüze kadar deniz ticaretiyle yayılmış bir meyvedir. Eski dönemlerde tatlandırıcı olarak kullanılan Portakal, sebze yemeklerine tat vermek amacıyla kullanılmıştır.


Hindistan kökenli olduğu bilinen Portakal’ın etimolojisi hakkında en yaygın bilinen köken Portekiz’den dile geçtiği yönündedir.


Portakal ilk başta “Narangah” adıyla bilinirken, Sankritçe’den türediği ve “portakal ağacı” anlamına geldiği bilinmektedir. Avrupa dilleri aracılığıyla yayılıp Arapça’da “narang”, Farsça’da “naranj” kelime anlamı olarak narenciye demektir. Narenciye ya da portakal olarak Eski Fransızca “d’orenge” adıyla bilinip sonradan “orenge” olmuştur.

İlk kaydedildiği yıl 1512 olurken , Portekizli tüccarlarla beraber modern ismini almaya başlamış ve Hint Avrupa dillerine tanıtılmıştır.

Farsça Porteghal, İtalyanca Portogallo olurken Türkçe’ye Portakal, İngilizce’ye ise Orange olarak geçmesi bu dönemlerde olurken “Portekiz Turuncusu” adıyla da bilinmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir