Tembelliğe dair inanılmaz bilgiler

Yüksek zekanın belirtilerinden biri olan Tembelliğe dair kimsenin bilmediği inanılmaz bilgiler burada sizinle

Tembel insanlar ile ilgili yıllardır süregelen tartışmalara florida üniversitesi’nin bilim adamları sonunda yaptıkları deney ile noktayı koymuşlar ve tembel insanların yüksek zekaya sahip olduklarını ortaya çıkarmışlar peki ama nasıl. Deney sırasında onlarca öğrenciyle röportaj yapıldı. Çalışmanın sonuçları Sağlık Psikolojisi Dergisi’nde yayınlandı.

Bir grup öğrenci seçildi bu öğrenciler 60 kişiden oluşuyordu. Standart dışı yeni çözümler icat ederek görev yapmaktan pek zevk almadıklarını iddia eden 30 öğrenci ile sorunu yalnızca gerektiğinde çözmeyi düşündüklerini söyleyen 30 öğrenci karşı karşıya getirildi.

Bilim adamları, öğrencilere 1 hafta boyunca fiziksel aktivitelerini kaydeden bileklikler verdiler ve ilk grubun diğerlerine göre daha az hareket ettiğini tespit ettiler. Bu, düşüncelerinden vazgeçmeyen ve sorunlara yeni bir çözüm arayan insanların atılganlığı ile daha fazla güç ve ekstra enerjiye sahip oldukları gerçeğiyle açıklanmaktadır. Bu tür insanların sıkıntı hissetme ve boş zamanlarını çeşitli aktif yük türlerinin yardımı ile geçirmeleri daha olasıdır. Bu yüzden tüm enerjilerini harcıyorlar ve sorunu çözme düşüncesine tamamen dalmış olanların aksine, düşünmek için zamanları kalmıyor.

Ayrıca bilim adamları, sedanter yaşam tarzının IQ’daki artışı etkilemediğini vurgulamaktadırlar. Yani yüksek zeka tembelliği haklı çıkarmıyor.

Londra Üniversitesi’ndeki psikologların yaptığı araştırma çalışmalarına göre ise yüksek zekalı kişilerin arkadaşlarıyla iletişim kurmayı daha az önemsediklerini göstermiştir. Diğer insanlar bu tür buluşmaların onlara mutluluk ve olumlama getirdiğini düşünürlerken yüksek IQ sahipleri yalnızken kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemişlerdir  bu yüzden düşünceleriyle başbaşa kalmayı seçmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir